1. Miej wzgląd na inne osoby !

Nie zagrażaj bezpieczeństwu innych osób na trasie. Zderzenie z kimkolwiek może Cię zaboleć. Rodzina i znajomi będą smutni, jeżeli będziesz leżeć w łóżku ze złamaną nogą.

2. Panuj nad szybkością i sposobem jazdy!

Nie jedź na krechę prosto w dół. Upadek przy dużej prędkości może być bolesny. Jedź małymi i dużymi skrętami. Ścigaj się tylko na zawodach – tak postępują prawdziwi mistrzowie.

3. Wybierz odpowiedni kierunek jazdy !

Chcąc rozpocząć jazdę w dół, wybierz
taki kierunek jazdy, żeby nie wjechać w nikogo. Jeżeli jadąc z góry potrącisz narciarza, który był poniżej Ciebie, będzie to Twoja wina. Patrz na pozostałych narciarzy i myśl podczas jazdy.

4. Wyprzedzaj innych bezpiecznie!

Jeżeli wyprzedzasz innych narciarzy, rób to w bezpiecznej odległości od nich. Jeżeli jedziesz szybciej od innych, bądź mistrzem
bezpiecznego zachowania.

5. Pamiętaj, że tory jazdy się krzyżują!

Gdy przez chwilę stałeś z boku trasy i chcesz ponownie włączyć się do ruchu, spójrz w górę trasy, a potem w dół. Nie wjeżdżaj na tor jazdy narciarza nadjeżdżającego z góry. Ruszaj więc w takim momencie, żeby innym nie przeszkodzić w ich jeździe.

6. Zatrzymuj się tylko na poboczu trasy !

Jeśli zechcesz się zatrzymać, pamiętaj, żeby zjechać na pobocze trasy i dopiero wtedy
stanąć. Jeżeli upadniesz, podnieś się jak najszybciej. Nie leż długo na śniegu. Wstań i zjedź na bok trasy lub kontynuuj jazdę w dół.

7. Podchodź tylko poboczem trasy !

Jeżeli musisz podejść kawałek w górę trasy, nie idź nigdy jej środkiem. Poruszając się na nartach, podchodź poboczem. Idąc w butach bez nart, podchodź poza trasą. Podobnie zachowuj się przy schodzeniu.

8. Stosuj się do znaków narciarskich!

Na wyciągach i na poboczach tras znajdują się znaki narciarskie. Stosuj się do nich. Pamiętaj też, że część znaków służy do informowania narciarzy – korzystaj z tych informacji. Dzięki temu będziesz wiedział, jakie są warunki na trasach i o której godzinie zamykają wyciągi.

9. Pokaż, że i Ty potrafisz pomóc!

Jeżeli zauważyłeś na trasie wypadek, postaraj się pomóc. Wezwij ratowników. Na pewno pamiętasz numer alarmowy 112. Możesz też zadzwonić bezpośrednio do ratowników górskich pod numer 601 100 300.

10. Podaj swoje dane osobowe!

Gdy jesteś świadkiem lub uczestnikiem
wypadku narciarskiego, nie odjeżdżaj. Zaczekaj na ratowników górskich lub policjantów. Gdy zapytają Cię o Twoje dane osobowe, powiedz im jak się nazywasz, gdzie mieszkasz oraz ewentualnie numer Twojego telefonu.